Australia

Wielka Rafa Koralowa

Podróże po Australii umożliwiają zobaczenie i poznanie wielu cudów natury, które w dużej mierze decydują o niezwykłości i oryginalności tego kraju. Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w Australii jest Wielka Rafa Koralowa, która znajduje na północno – wschodnim wybrzeżu kraju. Największa na świecie rafa koralowa wytworzona przez żywe organizmy rozciąga się na przestrzeni ponad 2300 kilometrów.

Według ostrożnych szacunków Wielka Rafa Koralowa powstała niemal 20 milionów lat temu i na przestrzeni dziejów ulegała wielu przeobrażeniom. Dzisiaj Wielka Rafa nie jest tworem jednolitym, ale obejmuje ponad 3000 pojedynczych raf. Na jej powstanie i rozwój złożyło się kilka podstawowych czynników – między innymi wysoka temperatura i czystość wody, stabilny brzeg, napływ osadu z lądy oraz odpowiednie zasolenie. Warte podkreślenia jest to, iż Wielka Rafa Koralowa jest widziana z kosmosu w postaci białej smugi.

Wielka Rafa Koralowa to niezwykłe bogactwo zróżnicowanej flory i fauny. To tutaj żyją między innymi różnorodne gatunki żółwi morskich, krokodyle, albatrosy, ssaki morskie (takie jak kaszalot, orka, płetwal), bezkręgowce, rekiny, delfiny czy węże morskie. Większość rafy koralowej jest pokryta zróżnicowaną roślinnością tropikalną. Na uwagę zasługuje fakt, iż na florę i faunę Wielkiej Rafy Koralowej składają się nie tylko gatunki stosunkowo rzadkie, ale także te zagrożone wyginięciem lub spotykane jedynie w tym rejonie świata. Dlatego też Wielka Rafa została objęta specjalną ochroną i od 1981 roku jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Categories: Australia, Ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>